History for 2016 Jun 2nd
Results | Video | News | Photos |
---|
Results
Invited groups |
2016Festival of Miles - The Festival of Miles Foundation is a non-profit organization whose mission is to promote the sport of track and field and give back to athletes in need. The Festival of Miles, which takes place each May, is a track meet that showcases the sport at all levels featuring youth competitors, masters runners and some of the world's best athletes. Each year all proceeds from ticket sales go to an athlete/athletes in need. 2016 Results - Festival of Miles
Published by
TRXC Timing, LLC. - Contractor License 6/2/2016 - 8:59 PM 2016 Festival of Miles - 6/2/2016 Saint Louis Univ. High School
Event 1 Girls 1 Mile Run JH ================================================================ Junior High Invitational Girls Mile Meet: M 5:07.26 2015 Jennifer Weaver, Stl. Blaze 15' Champion: 5:07.26 2015 Jennifer Weaver, Stl. Blaze Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Fazekas, Nicquelette 8 Reagan 5:20.16 1:17.390 (1:17.390) 2:38.253 (1:20.864) 4:00.274 (1:22.021) 5:20.154 (1:19.880) 2 Goldfarb, Kylie 7 St Louis Blues T.C. 5:22.90 1:15.346 (1:15.346) 2:38.821 (1:23.475) 4:03.811 (1:24.990) 5:22.900 (1:19.089) 3 Murrow, Sarah 8 J.C. Comets 5:26.40 1:19.006 (1:19.006) 2:43.270 (1:24.264) 4:08.920 (1:25.650) 5:26.398 (1:17.479) 4 Smith, Riley 7 Cody 5:28.07 1:20.152 (1:20.152) 2:43.963 (1:23.811) 4:09.716 (1:25.753) 5:28.065 (1:18.350) 5 Johnson, Grace 7 Reagan 5:36.57 1:21.320 (1:21.320) 2:44.479 (1:23.160) 4:10.616 (1:26.138) 5:36.562 (1:25.946) 6 Prindiville, Marie 7 I.C.S. 5:37.45 1:19.478 (1:19.478) 2:46.518 (1:27.040) 4:14.764 (1:28.246) 5:37.445 (1:22.681) 7 Ashner, Sophia 8 Owensville 5:40.76 1:18.001 (1:18.001) 2:43.646 (1:25.645) 4:12.881 (1:29.236) 5:40.756 (1:27.875) 8 Kruger, Ally 6 C.T.B. 5:41.41 1:15.962 (1:15.962) 2:40.721 (1:24.760) 4:11.108 (1:30.387) 5:41.401 (1:30.293) 9 Selm, Leah 7 Parkway West 5:42.67 1:20.850 (1:20.850) 2:46.996 (1:26.147) 4:16.198 (1:29.202) 5:42.668 (1:26.470) 10 Yaklich, Taylor 6 Normal Parkside 5:44.00 1:19.619 (1:19.619) 2:45.281 (1:25.662) 4:15.853 (1:30.573) 5:43.996 (1:28.144) 11 Maddox, Laura 7 Senn-Thomas 5:44.13 1:24.069 (1:24.069) 2:51.941 (1:27.873) 4:21.720 (1:29.779) 5:44.121 (1:22.402) 12 Hengehold, Samantha 8 Highland 5:44.80 1:24.367 (1:24.367) 2:51.135 (1:26.768) 4:20.828 (1:29.694) 5:44.799 (1:23.971) 13 Schelp, Macy 7 St. Louis Blazers 5:48.64 1:22.066 (1:22.066) 2:49.264 (1:27.199) 4:20.501 (1:31.237) 5:48.636 (1:28.135) 14 Gooden, Allyson 8 St. Louis Blazers 5:50.01 1:23.658 (1:23.658) 2:50.941 (1:27.284) 4:23.463 (1:32.522) 5:50.006 (1:26.544) 15 Mitchell, Ailey 8 Moulton 5:52.13 1:22.958 (1:22.958) 2:51.542 (1:28.585) 4:23.551 (1:32.009) 5:52.122 (1:28.572) 16 Lombardo, Anna 7 St. Louis Blazers 5:52.98 1:20.621 (1:20.621) 2:48.642 (1:28.022) 4:22.326 (1:33.684) 5:52.973 (1:30.648) 17 Gudde, Camille 8 Holden 5:57.25 1:23.202 (1:23.202) 2:51.657 (1:28.455) 4:24.569 (1:32.912) 5:57.246 (1:32.677) 18 Wichlac, Sophie 8 Tim Bradley 6:00.14 1:24.728 (1:24.728) 2:52.919 (1:28.191) 4:28.171 (1:35.253) 6:00.137 (1:31.966) 19 Lesher, Savannah 7 St. Louis Blazers 6:00.45 1:22.698 (1:22.698) 2:50.323 (1:27.625) 4:24.451 (1:34.128) 6:00.448 (1:35.998) 20 Bevan, Tabitha 6 St. Louis Blazers 6:13.52 1:25.836 (1:25.836) 2:55.844 (1:30.008) 4:31.985 (1:36.141) 6:13.517 (1:41.533)
Event 23 Girls 1500 Meter Run Split JH ======================================================================== Meet: M 4:47.49 2010 Hannah Long Name Year School Seed Finals ======================================================================== Finals 1 Fazekas, Nicquelette 8 Reagan 5:14.00 4:59.73 2 Goldfarb, Kylie 7 St Louis Blues T.C. 5:30.00 5:02.30 3 Murrow, Sarah 8 J.C. Comets 5:25.00 5:07.73 4 Smith, Riley 7 Cody 5:34.00 5:07.92 5 Johnson, Grace 7 Reagan 5:21.00 5:15.59 6 Prindiville, Marie 7 I.C.S. 5:39.00 5:17.00 7 Kruger, Ally 6 C.T.B. 5:31.00 5:18.18 8 Ashner, Sophia 8 Owensville 5:19.00 5:19.90 9 Selm, Leah 7 Parkway West 5:43.00 5:20.46 10 Yaklich, Taylor 6 Normal Parkside 5:33.00 5:22.35 11 Maddox, Laura 7 Senn-Thomas 5:50.00 5:22.54 12 Hengehold, Samantha 8 Highland 5:40.00 5:24.47 13 Schelp, Macy 7 St. Louis Blazers 5:48.00 5:25.38 14 Gooden, Allyson 8 St. Louis Blazers 5:39.00 5:27.94 15 Lombardo, Anna 7 St. Louis Blazers 5:42.00 5:29.48 16 Mitchell, Ailey 8 Moulton 5:38.00 5:30.06 17 Gudde, Camille 8 Holden 5:42.00 5:34.03 18 Lesher, Savannah 7 St. Louis Blazers 5:44.00 5:35.65 19 Wichlac, Sophie 8 Tim Bradley 5:42.00 5:37.03 20 Bevan, Tabitha 6 St. Louis Blazers 5:51.00 5:46.42 -- Fritter, Lydia 7 St. Louis Blazers 5:56.00 SCR
Event 12 Girls 1600 Meter Run Split JH ======================================================================== Sponsor: MoMileSplit High School Boys Mile Run Meet: M 5:05.36 2015 Jennifer Weaver Name Year School Seed Finals ======================================================================== Finals 1 Fazekas, Nicquelette 8 Reagan 5:14.00 5:18.48 1:15.599 (1:15.599) 2:36.351 (1:20.753) 3:58.359 (1:22.009) 5:18.477 (1:20.119) 2 Goldfarb, Kylie 7 St Louis Blues T.C. 5:30.00 5:21.01 1:13.537 (1:13.537) 2:36.834 (1:23.297) 4:01.832 (1:24.999) 5:21.005 (1:19.173) 3 Murrow, Sarah 8 J.C. Comets 5:25.00 5:24.46 1:17.051 (1:17.051) 2:41.221 (1:24.170) 4:07.026 (1:25.805) 5:24.452 (1:17.427) 4 Smith, Riley 7 Cody 5:34.00 5:26.11 1:18.173 (1:18.173) 2:41.952 (1:23.780) 4:07.743 (1:25.791) 5:26.101 (1:18.359) 5 Johnson, Grace 7 Reagan 5:21.00 5:34.78 1:19.459 (1:19.459) 2:42.493 (1:23.035) 4:08.615 (1:26.122) 5:34.779 (1:26.165) 6 Prindiville, Marie 7 I.C.S. 5:39.00 5:35.60 1:17.497 (1:17.497) 2:44.514 (1:27.017) 4:12.707 (1:28.194) 5:35.591 (1:22.884) 7 Ashner, Sophia 8 Owensville 5:19.00 5:38.91 1:16.141 (1:16.141) 2:41.640 (1:25.499) 4:10.800 (1:29.160) 5:38.902 (1:28.102) 8 Kruger, Ally 6 C.T.B. 5:31.00 5:39.28 1:14.128 (1:14.128) 2:38.596 (1:24.469) 4:09.009 (1:30.413) 5:39.274 (1:30.265) 9 Selm, Leah 7 Parkway West 5:43.00 5:40.75 1:18.873 (1:18.873) 2:44.954 (1:26.081) 4:14.060 (1:29.107) 5:40.742 (1:26.682) 10 Yaklich, Taylor 6 Normal Parkside 5:33.00 5:42.36 1:17.664 (1:17.664) 2:43.247 (1:25.584) 4:13.675 (1:30.428) 5:42.360 (1:28.685) 11 Maddox, Laura 7 Senn-Thomas 5:50.00 5:42.42 1:22.095 (1:22.095) 2:49.829 (1:27.734) 4:19.675 (1:29.847) 5:42.412 (1:22.737) 12 Hengehold, Samantha 8 Highland 5:40.00 5:43.07 1:22.370 (1:22.370) 2:48.949 (1:26.579) 4:18.632 (1:29.684) 5:43.062 (1:24.430) 13 Schelp, Macy 7 St. Louis Blazers 5:48.00 5:46.67 1:20.142 (1:20.142) 2:47.207 (1:27.065) 4:18.397 (1:31.191) 5:46.664 (1:28.267) 14 Gooden, Allyson 8 St. Louis Blazers 5:39.00 5:48.03 1:21.773 (1:21.773) 2:48.758 (1:26.985) 4:21.291 (1:32.534) 5:48.024 (1:26.734) 15 Mitchell, Ailey 8 Moulton 5:38.00 5:50.42 1:20.947 (1:20.947) 2:49.400 (1:28.454) 4:21.401 (1:32.001) 5:50.412 (1:29.011) 16 Lombardo, Anna 7 St. Louis Blazers 5:42.00 5:50.95 1:18.624 (1:18.624) 2:46.482 (1:27.858) 4:20.130 (1:33.649) 5:50.950 (1:30.820) 17 Gudde, Camille 8 Holden 5:42.00 5:55.00 1:21.180 (1:21.180) 2:49.475 (1:28.295) 4:22.233 (1:32.758) 5:54.994 (1:32.762) 18 Wichlac, Sophie 8 Tim Bradley 5:42.00 5:58.17 1:22.667 (1:22.667) 2:50.743 (1:28.076) 4:25.867 (1:35.124) 5:58.166 (1:32.300) 19 Lesher, Savannah 7 St. Louis Blazers 5:44.00 5:58.29 1:20.702 (1:20.702) 2:48.177 (1:27.475) 4:22.182 (1:34.005) 5:58.289 (1:36.107) 20 Bevan, Tabitha 6 St. Louis Blazers 5:51.00 6:11.10 1:23.827 (1:23.827) 2:53.757 (1:29.930) 4:29.707 (1:35.951) 6:11.091 (1:41.384) -- Fritter, Lydia 7 St. Louis Blazers 5:56.00 SCR
Event 2 Boys 1 Mile Run JH ================================================================ Junior High Invitational Boys Mile Meet: M 4:32.66 2015 Brandon Miller, Ultimate Sp 15' Champion: 4:32.66 2015 Brandon Miller, Ultimate Sp Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Miller, Brandon 8 U.S.A1 4:25.02 1:02.086 (1:02.086) 2:07.658 (1:05.573) 3:16.640 (1:08.982) 4:25.020 (1:08.380) 2 Williams, Lazarus 8 U.S.A2 4:41.11 1:04.184 (1:04.184) 2:15.067 (1:10.884) 3:29.662 (1:14.595) 4:41.101 (1:11.439) 3 Bushur, Jefferson 8 U.S.A3 4:44.17 1:08.245 (1:08.245) 2:19.874 (1:11.630) 3:33.111 (1:13.238) 4:44.161 (1:11.050) 4 Wright, Mike 8 Hillsboro 4:51.51 1:09.576 (1:09.576) 2:23.796 (1:14.220) 3:42.650 (1:18.854) 4:51.501 (1:08.851) 5 Coffman, Jonathon 8 Herculaneum 4:52.75 1:08.952 (1:08.952) 2:21.699 (1:12.747) 3:38.158 (1:16.460) 4:52.750 (1:14.592) 6 Kohut-Jackson, Noah 8 Ballard 4:53.46 1:11.381 (1:11.381) 2:25.676 (1:14.295) 3:41.926 (1:16.250) 4:53.458 (1:11.532) 7 Kern, Ethan 8 Kroy Track Club 4:57.00 1:11.342 (1:11.342) 2:24.807 (1:13.465) 3:42.218 (1:17.411) 4:56.993 (1:14.775) 8 Pifer, Jack 8 St. Boniface 5:00.16 1:07.601 (1:07.601) 2:21.417 (1:13.817) 3:39.816 (1:18.399) 5:00.160 (1:20.345) 9 Blanco, George 7 P.A.L. 5:04.17 1:11.776 (1:11.776) 2:27.706 (1:15.930) 3:49.371 (1:21.666) 5:04.169 (1:14.798) 10 Harlan, Brooks 7 Centralia J.H. 5:06.66 1:10.524 (1:10.524) 2:28.103 (1:17.580) 3:50.012 (1:21.910) 5:06.652 (1:16.640) 11 Decker, Braeden 8 Humansville 5:12.70 1:15.750 (1:15.750) 2:32.481 (1:16.732) 3:54.269 (1:21.788) 5:12.693 (1:18.425) 12 Fruend, Travis 7 I. Lutheran 5:13.66 1:10.978 (1:10.978) 2:30.226 (1:19.249) 3:56.241 (1:26.015) 5:13.658 (1:17.417) 13 Burke, Stone 7 St. Louis Blazers 5:13.96 1:16.106 (1:16.106) 2:36.910 (1:20.805) 4:00.699 (1:23.790) 5:13.951 (1:13.253) 14 Reimers, Kai 7 Parkway West 5:13.97 1:17.100 (1:17.100) 2:39.779 (1:22.680) 4:00.542 (1:20.764) 5:13.962 (1:13.420) 15 Rhine, Garrett 8 Festus 5:15.19 1:12.106 (1:12.106) 2:30.763 (1:18.658) 3:54.491 (1:23.728) 5:15.190 (1:20.700) 16 James, Jack 8 Hubble 5:17.66 1:13.191 (1:13.191) 2:33.194 (1:20.003) 3:57.401 (1:24.207) 5:17.659 (1:20.259) 17 Rosen, Easton 7 Highland 5:18.30 1:13.717 (1:13.717) 2:35.083 (1:21.366) 3:59.551 (1:24.468) 5:18.292 (1:18.742) 18 Mallady, Akash 6 U.S.A. 5:18.58 1:13.046 (1:13.046) 2:34.583 (1:21.537) 3:58.667 (1:24.085) 5:18.577 (1:19.910) 19 Jackson, Colby 7 West Elk 5:20.50 1:15.545 (1:15.545) 2:39.559 (1:24.015) 4:07.080 (1:27.521) 5:20.491 (1:13.412) 20 Lack, Emerson 6 St. Louis Blazers 5:28.87 1:16.958 (1:16.958) 2:40.356 (1:23.399) 4:06.222 (1:25.866) 5:28.865 (1:22.643) 21 Brawley, Grant 6 St. Louis Blazers 5:35.46 1:16.789 (1:16.789) 2:40.301 (1:23.512) 4:07.822 (1:27.522) 5:35.454 (1:27.632) -- Eye, Nathan 7 Unattached DNF 1:17.388 (1:17.388)
Event 24 Boys 1500 Meter Run Split JH ========================================================================= Meet: M 4:14.88 2015 Brandon Miller Name Year School Seed Finals ========================================================================= Finals 1 Miller, Brandon 8 U.S.A1 4:32.00 4:06.69 2 Williams, Lazarus 8 U.S.A2 4:37.00 4:23.28 3 Bushur, Jefferson 8 U.S.A3 4:40.00 4:25.76 4 Coffman, Jonathon 8 Herculaneum 4:50.00 4:33.17 5 Wright, Mike 8 Hillsboro 4:50.00 4:34.93 6 Kohut-Jackson, Noah 8 Ballard 5:00.00 4:35.77 7 Pifer, Jack 8 St. Boniface 4:46.00 4:37.10 8 Kern, Ethan 8 Kroy Track Club 4:59.00 4:37.12 9 Blanco, George 7 P.A.L. 5:02.00 4:45.42 10 Harlan, Brooks 7 Centralia J.H. 5:00.00 4:47.11 11 Decker, Braeden 8 Humansville 5:01.00 4:52.47 12 Rhine, Garrett 8 Festus 5:03.00 4:54.87 13 Reimers, Kai 7 Parkway West 5:19.00 4:55.65 14 Burke, Stone 7 St. Louis Blazers 5:18.00 4:55.95 15 Fruend, Travis 7 I. Lutheran 5:12.00 4:56.37 16 James, Jack 8 Hubble 5:07.00 4:57.76 17 Mallady, Akash 6 U.S.A. 5:00.00 4:57.96 18 Rosen, Easton 7 Highland 5:12.00 4:58.61 19 Jackson, Colby 7 West Elk 5:09.00 5:01.29 20 Lack, Emerson 6 St. Louis Blazers 5:25.00 5:07.70 21 Brawley, Grant 6 St. Louis Blazers 5:20.00 5:12.92 -- Eye, Nathan 7 Unattached 5:14.00 DNF
Event 13 Boys 1600 Meter Run Split JH ========================================================================= 1500 Meter Split Meet: M 4:31.05 2015 Brandon Miller Name Year School Seed Finals ========================================================================= Finals 1 Miller, Brandon 8 U.S.A1 4:32.00 4:23.35 1:00.652 (1:00.652) 2:06.114 (1:05.462) 3:15.012 (1:08.898) 4:23.350 (1:08.339) 2 Williams, Lazarus 8 U.S.A2 4:37.00 4:39.53 1:02.604 (1:02.604) 2:13.351 (1:10.747) 3:27.913 (1:14.563) 4:39.528 (1:11.615) 3 Bushur, Jefferson 8 U.S.A3 4:40.00 4:42.54 1:06.620 (1:06.620) 2:18.210 (1:11.590) 3:31.389 (1:13.180) 4:42.540 (1:11.152) 4 Wright, Mike 8 Hillsboro 4:50.00 4:50.02 1:07.856 (1:07.856) 2:21.966 (1:14.110) 3:40.749 (1:18.784) 4:50.019 (1:09.270) 5 Coffman, Jonathon 8 Herculaneum 4:50.00 4:51.00 1:07.248 (1:07.248) 2:19.897 (1:12.649) 3:36.383 (1:16.486) 4:50.993 (1:14.610) 6 Kohut-Jackson, Noah 8 Ballard 5:00.00 4:51.91 1:09.705 (1:09.705) 2:23.939 (1:14.235) 3:40.146 (1:16.207) 4:51.910 (1:11.765) 7 Kern, Ethan 8 Kroy Track Club 4:59.00 4:55.21 1:09.703 (1:09.703) 2:22.987 (1:13.285) 3:40.340 (1:17.354) 4:55.209 (1:14.869) 8 Pifer, Jack 8 St. Boniface 4:46.00 4:58.04 1:05.982 (1:05.982) 2:19.625 (1:13.644) 3:37.948 (1:18.324) 4:58.038 (1:20.090) 9 Blanco, George 7 P.A.L. 5:02.00 5:02.48 1:10.140 (1:10.140) 2:25.849 (1:15.710) 3:47.402 (1:21.553) 5:02.472 (1:15.070) 10 Harlan, Brooks 7 Centralia J.H. 5:00.00 5:04.66 1:08.782 (1:08.782) 2:26.225 (1:17.443) 3:48.147 (1:21.923) 5:04.652 (1:16.505) 11 Decker, Braeden 8 Humansville 5:01.00 5:10.67 1:14.021 (1:14.021) 2:30.570 (1:16.550) 3:52.258 (1:21.689) 5:10.670 (1:18.412) 12 Fruend, Travis 7 I. Lutheran 5:12.00 5:11.95 1:09.153 (1:09.153) 2:28.223 (1:19.070) 3:54.418 (1:26.195) 5:11.947 (1:17.530) 13 Burke, Stone 7 St. Louis Blazers 5:18.00 5:12.36 1:14.247 (1:14.247) 2:34.962 (1:20.716) 3:58.787 (1:23.825) 5:12.355 (1:13.569) 14 Reimers, Kai 7 Parkway West 5:19.00 5:12.41 1:15.282 (1:15.282) 2:37.855 (1:22.574) 3:58.822 (1:20.967) 5:12.410 (1:13.589) 15 Rhine, Garrett 8 Festus 5:03.00 5:13.44 1:10.317 (1:10.317) 2:28.808 (1:18.492) 3:52.405 (1:23.597) 5:13.438 (1:21.034) 16 James, Jack 8 Hubble 5:07.00 5:15.93 1:11.361 (1:11.361) 2:31.221 (1:19.860) 3:55.324 (1:24.104) 5:15.923 (1:20.600) 17 Rosen, Easton 7 Highland 5:12.00 5:16.68 1:11.938 (1:11.938) 2:33.162 (1:21.224) 3:57.520 (1:24.358) 5:16.672 (1:19.153) 18 Mallady, Akash 6 U.S.A. 5:00.00 5:16.85 1:11.307 (1:11.307) 2:32.692 (1:21.386) 3:56.745 (1:24.054) 5:16.848 (1:20.104) 19 Jackson, Colby 7 West Elk 5:09.00 5:18.54 1:13.808 (1:13.808) 2:37.555 (1:23.747) 4:05.172 (1:27.617) 5:18.536 (1:13.365) 20 Lack, Emerson 6 St. Louis Blazers 5:25.00 5:27.04 1:15.115 (1:15.115) 2:38.472 (1:23.357) 4:04.234 (1:25.763) 5:27.035 (1:22.802) 21 Brawley, Grant 6 St. Louis Blazers 5:20.00 5:33.33 1:14.990 (1:14.990) 2:38.337 (1:23.347) 4:05.777 (1:27.440) 5:33.328 (1:27.552) -- Eye, Nathan 7 Unattached 5:14.00 DNF 1:15.573 (1:15.573)
Event 3 Girls 1 Mile Run Spewak ================================================================ Sponsor: Spewak Training High School Girls Elite Development Mile Meet: M 4:55.58 2014 Mary Blankemeir 15' Champion: 5:02.13 2015 Grace Klausen, B.S.S. Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Mooney, Madison 10 Horizon 4:55.51 1:13.291 (1:13.291) 2:28.310 (1:15.020) 3:44.963 (1:16.653) 4:55.505 (1:10.543) 2 Tabor, Kami 12 Raymore-Peculiar 4:58.09 1:14.029 (1:14.029) 2:29.549 (1:15.520) 3:46.677 (1:17.129) 4:58.082 (1:11.405) 3 Somers, Taylor 11 Millard South 4:59.32 1:13.605 (1:13.605) 2:28.105 (1:14.500) 3:44.659 (1:16.555) 4:59.315 (1:14.656) 4 Cheeseman, Claire 11 Brentwood Academy 5:01.02 1:14.099 (1:14.099) 2:28.521 (1:14.423) 3:45.602 (1:17.081) 5:01.012 (1:15.410) 5 Workman, Claire 11 The Summit Prep 5:01.41 1:13.367 (1:13.367) 2:27.979 (1:14.612) 3:44.715 (1:16.737) 5:01.401 (1:16.686) 6 Gueldner, Cameron 12 Olathe Northwest 5:01.53 1:13.163 (1:13.163) 2:28.142 (1:14.980) 3:45.472 (1:17.330) 5:01.527 (1:16.055) 7 Westhoff, Cassidy 12 Fort Scott 5:02.52 1:14.528 (1:14.528) 2:29.787 (1:15.260) 3:47.132 (1:17.345) 5:02.515 (1:15.384) 8 Pierson, Hannah 12 Marquette 5:02.89 1:13.596 (1:13.596) 2:27.751 (1:14.155) 3:45.178 (1:17.427) 5:02.889 (1:17.712) 9 Friesen, Ellie 10 Osage 5:06.36 1:13.910 (1:13.910) 2:29.021 (1:15.111) 3:47.779 (1:18.758) 5:06.354 (1:18.575) 10 Kohut-Jackson, Abby 12 Ballard 5:07.00 1:13.428 (1:13.428) 2:28.499 (1:15.072) 3:47.934 (1:19.435) 5:06.992 (1:19.058) 11 Ronzone, Madison 12 Rosary 5:09.56 1:13.732 (1:13.732) 2:27.225 (1:13.494) 3:45.942 (1:18.717) 5:09.554 (1:23.613) 12 Melgares, Cara 11 Manhattan 5:11.28 1:14.763 (1:14.763) 2:30.897 (1:16.135) 3:50.268 (1:19.371) 5:11.277 (1:21.010) 13 Weber, Tabitha 11 Marshfield 5:11.90 1:14.584 (1:14.584) 2:30.463 (1:15.880) 3:50.535 (1:20.073) 5:11.898 (1:21.363) 14 Leigh, Maddi 11 Francis Howell 5:11.91 1:14.319 (1:14.319) 2:29.288 (1:14.970) 3:48.899 (1:19.612) 5:11.904 (1:23.005) 15 Mohrmann, Danielle 12 Marquette 5:19.60 1:15.079 (1:15.079) 2:31.399 (1:16.320) 3:53.239 (1:21.840) 5:19.591 (1:26.353) -- O'Reilly, Maura 11 Nerinx Hall DNF 1:12.938 (1:12.938)
Event 25 Girls 1500 Meter Run Split Spewak ========================================================================= Meet: M 4:36.78 2014 Mary Blankemeier Name Year School Seed Finals ========================================================================= Finals 1 Mooney, Madison 10 Horizon 5:04.20 4:36.48 2 Somers, Taylor 11 Millard South 5:02.40 4:38.34 3 Workman, Claire 11 The Summit Prep 5:01.09 4:39.11 4 Tabor, Kami 12 Raymore-Peculiar 5:05.86 4:39.37 5 Cheeseman, Claire 11 Brentwood Academy 5:06.40 4:40.38 6 Pierson, Hannah 12 Marquette 4:59.63 4:41.02 7 Gueldner, Cameron 12 Olathe Northwest 4:59.77 4:41.13 8 Westhoff, Cassidy 12 Fort Scott 5:05.54 4:41.67 9 Ronzone, Madison 12 Rosary 5:01.60 4:45.53 10 Kohut-Jackson, Abby 12 Ballard High School 5:01.30 4:45.70 11 Friesen, Ellie 10 Osage 5:00.91 4:46.26 12 Melgares, Cara 11 Manhattan 5:05.04 4:49.35 13 Leigh, Maddi 11 Francis Howell 5:02.25 4:49.98 14 Weber, Tabitha 11 Marshfield 5:04.82 4:50.11 15 Mohrmann, Danielle 12 Marquette 5:04.55 4:55.40 -- Scott, Sophie 10 B.V.N. 5:05.17 SCR
Event 14 Girls 1600 Meter Run Split Spewak ========================================================================= 1500 Meter Split Meet: M 5:00.23 2015 Grace Klausen Name Year School Seed Finals ========================================================================= Finals 1 Mooney, Madison 10 Horizon 5:04.20 4:53.85 1:11.508 (1:11.508) 2:26.459 (1:14.952) 3:43.200 (1:16.741) 4:53.843 (1:10.644) 2 Tabor, Kami 12 Raymore-Peculiar 5:05.86 4:56.46 1:12.220 (1:12.220) 2:27.747 (1:15.528) 3:44.836 (1:17.089) 4:56.455 (1:11.619) 3 Somers, Taylor 11 Millard South 5:02.40 4:57.36 1:11.827 (1:11.827) 2:26.297 (1:14.471) 3:42.918 (1:16.622) 4:57.359 (1:14.441) 4 Cheeseman, Claire 11 Brentwood Academy 5:06.40 4:59.19 1:12.348 (1:12.348) 2:26.668 (1:14.320) 3:43.776 (1:17.109) 4:59.187 (1:15.411) 5 Workman, Claire 11 The Summit Prep 5:01.09 4:59.28 1:11.602 (1:11.602) 2:26.161 (1:14.559) 3:42.965 (1:16.804) 4:59.279 (1:16.315) 6 Gueldner, Cameron 12 Olathe Northwest 4:59.77 4:59.75 1:11.400 (1:11.400) 2:26.323 (1:14.924) 3:43.633 (1:17.311) 4:59.744 (1:16.111) 7 Westhoff, Cassidy 12 Fort Scott 5:05.54 5:00.63 1:12.752 (1:12.752) 2:28.022 (1:15.271) 3:45.292 (1:17.270) 5:00.628 (1:15.337) 8 Pierson, Hannah 12 Marquette 4:59.63 5:00.93 1:11.793 (1:11.793) 2:25.958 (1:14.165) 3:43.350 (1:17.393) 5:00.922 (1:17.572) 9 Friesen, Ellie 10 Osage 5:00.91 5:04.55 1:12.153 (1:12.153) 2:27.177 (1:15.025) 3:45.851 (1:18.674) 5:04.548 (1:18.697) 10 Kohut-Jackson, Abby 12 Ballard High School 5:01.30 5:05.01 1:11.642 (1:11.642) 2:26.683 (1:15.041) 3:45.995 (1:19.312) 5:05.008 (1:19.014) 11 Ronzone, Madison 12 Rosary 5:01.60 5:07.44 1:11.895 (1:11.895) 2:25.454 (1:13.559) 3:44.035 (1:18.581) 5:07.434 (1:23.400) 12 Melgares, Cara 11 Manhattan 5:05.04 5:09.37 1:12.908 (1:12.908) 2:29.060 (1:16.152) 3:48.288 (1:19.229) 5:09.365 (1:21.077) 13 Weber, Tabitha 11 Marshfield 5:04.82 5:09.74 1:12.632 (1:12.632) 2:28.673 (1:16.042) 3:48.577 (1:19.905) 5:09.740 (1:21.163) 14 Leigh, Maddi 11 Francis Howell 5:02.25 5:10.03 1:12.517 (1:12.517) 2:27.467 (1:14.951) 3:46.972 (1:19.505) 5:10.028 (1:23.057) 15 Mohrmann, Danielle 12 Marquette 5:04.55 5:17.25 1:13.272 (1:13.272) 2:29.540 (1:16.269) 3:51.211 (1:21.672) 5:17.241 (1:26.030) -- O'Reilly, Maura 11 Nerinx Hall DNF 1:11.088 (1:11.088) -- Scott, Sophie 10 B.V.N. 5:05.17 SCR
Event 4 Boys 1 Mile Run Spewak ================================================================ Sponsor: Spewak Training High School Boys Elite Development Mile Meet: M 4:11.34 2015 Jonathon Davis, Oakwood 15' Champion: 4:11.34 2015 Jonathan Davis, Oakwood Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Bell, Joshua 12 Brentwood Academy 4:11.10 1:06.473 (1:06.473) 2:08.914 (1:02.441) 3:11.300 (1:02.386) 4:11.100 (59.800) 2 Kern, Charlie 10 York 4:15.67 1:06.620 (1:06.620) 2:11.125 (1:04.505) 3:15.447 (1:04.323) 4:15.662 (1:00.215) 3 Adams, Clayton 11 Kearney 4:16.25 1:05.322 (1:05.322) 2:08.754 (1:03.432) 3:13.499 (1:04.745) 4:16.242 (1:02.744) 4 Zona, Vince 11 Lyons Township 4:18.27 1:04.700 (1:04.700) 2:09.460 (1:04.760) 3:15.625 (1:06.165) 4:18.263 (1:02.639) 5 Smith III, Harrison 10 Eldorado 4:20.17 1:05.031 (1:05.031) 2:10.172 (1:05.141) 3:17.429 (1:07.258) 4:20.167 (1:02.739) 6 Darnell, Hunter 12 Festus 4:20.89 1:06.358 (1:06.358) 2:10.629 (1:04.271) 3:16.552 (1:05.924) 4:20.882 (1:04.330) 7 Hill, Nathan 12 Hinsdale Central 4:20.96 1:06.604 (1:06.604) 2:11.423 (1:04.820) 3:16.809 (1:05.386) 4:20.952 (1:04.144) 8 Murphy, Ryan 11 Linn Mar 4:21.05 1:06.009 (1:06.009) 2:09.367 (1:03.358) 3:15.732 (1:06.366) 4:21.043 (1:05.311) 9 Flowers, Ben 11 Jerseyville 4:21.50 1:05.572 (1:05.572) 2:10.430 (1:04.858) 3:16.542 (1:06.113) 4:21.496 (1:04.954) 10 Parson, Ryan 11 Farmington 4:21.56 1:05.565 (1:05.565) 2:09.829 (1:04.265) 3:16.084 (1:06.255) 4:21.552 (1:05.469) 11 Line, Travis 12 Battle 4:21.96 1:06.270 (1:06.270) 2:11.813 (1:05.544) 3:17.563 (1:05.750) 4:21.955 (1:04.392) 12 McIntyre, Charles 11 Parkway Central 4:29.05 1:06.823 (1:06.823) 2:13.185 (1:06.362) 3:22.522 (1:09.338) 4:29.045 (1:06.523) 13 Miller, Luke 11 Glendale 4:29.60 1:05.849 (1:05.849) 2:12.228 (1:06.380) 3:21.934 (1:09.706) 4:29.597 (1:07.664) 14 Painter, Nathan 12 Bolivar 4:36.33 1:05.942 (1:05.942) 2:12.745 (1:06.803) 3:24.545 (1:11.800) 4:36.321 (1:11.776) -- Butterbrodt, Jon 12 Parkway North DNF 1:04.282 (1:04.282) 2:09.217 (1:04.935)
Event 26 Boys 1500 Meter Run Split Spewak ========================================================================= Meet: M 3:55.80 2015 Jonathon Davis Name Year School Seed Finals ========================================================================= Finals 1 Bell, Joshua 12 Brentwood Academy 4:16.70 3:54.66 2 Adams, Clayton 11 Kearney 4:17.55 3:58.96 3 Kern, Charlie 10 York 4:17.83 4:00.20 4 Zona, Vince 11 Lyons Township 4:17.30 4:01.58 5 Smith III, Harrison 10 Eldorado 4:18.66 4:02.79 6 Parson, Ryan 11 Farmington 4:19.51 4:03.27 7 Murphy, Ryan 11 Linn Mar 4:21.97 4:03.61 8 Darnell, Hunter 12 Festus 4:18.16 4:04.00 9 Flowers, Ben 11 Jerseyville 4:21.90 4:04.04 10 Hill, Nathan 12 Hinsdale Central 4:21.20 4:04.35 11 Line, Travis 12 Battle High School 4:21.05 4:04.69 12 Miller, Luke 11 Glendale 4:21.78 4:10.57 13 McIntyre, Charles 11 Parkway Central 4:18.13 4:11.90 14 Painter, Nathan 12 Bolivar 4:23.86 4:16.91 -- Butterbrodt, Jon 12 Parkway North DNF
Event 15 Boys 1600 Meter Run Split Spewak ========================================================================= 1500 Meter Split Meet: M 4:09.93 2015 Jonathon Davis Name Year School Seed Finals ========================================================================= Finals 1 Bell, Joshua 12 Brentwood Academy 4:16.70 4:09.64 1:05.187 (1:05.187) 2:07.434 (1:02.248) 3:09.844 (1:02.410) 4:09.632 (59.788) 2 Kern, Charlie 10 York 4:17.83 4:14.28 1:04.922 (1:04.922) 2:09.594 (1:04.672) 3:13.907 (1:04.314) 4:14.275 (1:00.369) 3 Adams, Clayton 11 Kearney 4:17.55 4:14.64 1:03.828 (1:03.828) 2:07.296 (1:03.469) 3:11.963 (1:04.667) 4:14.636 (1:02.674) 4 Zona, Vince 11 Lyons Township 4:17.30 4:16.82 1:03.194 (1:03.194) 2:07.954 (1:04.760) 3:14.031 (1:06.078) 4:16.813 (1:02.782) 5 Smith III, Harrison 10 Eldorado 4:18.66 4:18.65 1:03.485 (1:03.485) 2:08.585 (1:05.100) 3:15.798 (1:07.213) 4:18.649 (1:02.852) 6 Darnell, Hunter 12 Festus 4:18.16 4:19.34 1:04.783 (1:04.783) 2:09.086 (1:04.303) 3:14.994 (1:05.909) 4:19.339 (1:04.345) 7 Murphy, Ryan 11 Linn Mar 4:21.97 4:19.45 1:04.449 (1:04.449) 2:07.912 (1:03.464) 3:14.186 (1:06.275) 4:19.443 (1:05.257) 8 Hill, Nathan 12 Hinsdale Central 4:21.20 4:19.48 1:05.037 (1:05.037) 2:09.913 (1:04.876) 3:15.259 (1:05.347) 4:19.479 (1:04.220) 9 Parson, Ryan 11 Farmington 4:19.51 4:19.88 1:04.073 (1:04.073) 2:08.288 (1:04.215) 3:14.484 (1:06.197) 4:19.879 (1:05.395) 10 Flowers, Ben 11 Jerseyville 4:21.90 4:19.90 1:04.037 (1:04.037) 2:08.880 (1:04.844) 3:14.971 (1:06.092) 4:19.898 (1:04.927) 11 Line, Travis 12 Battle High School 4:21.05 4:20.28 1:04.740 (1:04.740) 2:10.278 (1:05.538) 3:16.038 (1:05.761) 4:20.271 (1:04.233) 12 McIntyre, Charles 11 Parkway Central 4:18.13 4:27.34 1:05.237 (1:05.237) 2:11.578 (1:06.342) 3:20.873 (1:09.295) 4:27.340 (1:06.468) 13 Miller, Luke 11 Glendale 4:21.78 4:27.78 1:04.288 (1:04.288) 2:10.618 (1:06.330) 3:20.314 (1:09.697) 4:27.771 (1:07.457) 14 Painter, Nathan 12 Bolivar 4:23.86 4:34.55 1:04.379 (1:04.379) 2:11.145 (1:06.767) 3:22.790 (1:11.645) 4:34.546 (1:11.756) -- Butterbrodt, Jon 12 Parkway North DNF 1:02.803 (1:02.803) 2:07.488 (1:04.686)
Event 6 Girls 800 Meter Run USMC =============================================================== Sponsor: US Marine Corps High School Girls 800 Meter Run Standard 8 Lanes - #1 and #9 Share Lane 1 #2 and #10 Share Lane 2 Meet: M 2:09.03 2014 Hannah Long, Eureka 15' Champion: 2:09.90 2015 Larkin Chapman, Muscatine Name Year School Finals =============================================================== Finals 1 Bailey, Allison 12 Kickapoo 2:09.87 1:03.127 (1:03.127) 2:09.867 (1:06.741) 2 Shawver, Jana 10 Lee's Summit West 2:11.77 1:04.168 (1:04.168) 2:11.766 (1:07.598) 3 Chapman, Larkin 12 Muscatine 2:12.29 1:04.067 (1:04.067) 2:12.283 (1:08.217) 4 Hickey, Rachel 10 LaSalle-Peru 2:14.12 1:04.533 (1:04.533) 2:14.116 (1:09.583) 5 Menghini, Melissa 12 Rockwood Summit 2:14.71 1:04.971 (1:04.971) 2:14.706 (1:09.735) 6 Madsen, Sarah 12 Parkway Central 2:14.85 1:04.344 (1:04.344) 2:14.844 (1:10.500) 7 Fane, Parker 12 St. James 2:15.36 1:04.757 (1:04.757) 2:15.354 (1:10.598) 8 Scott, Sophie 10 Blue Valley North 2:15.57 1:04.581 (1:04.581) 2:15.569 (1:10.989) 9 Milburn, Emma 10 Lake Forest 2:16.25 1:03.691 (1:03.691) 2:16.241 (1:12.550) 10 Kuntz, Emma 11 Dupont Manual 2:22.36 1:03.330 (1:03.330) 2:22.352 (1:19.023)
Event 7 Boys 800 Meter Run USMC =============================================================== Sponsor: US Marine Corps High School Boys 800 Meter Run Standard 8 Lanes - #1 and #9 Share Lane 1 #2 and #10 Share Lane 2 Meet: M 1:50.45 2015 Carlton Orange, Memphis U. 15' Champion: 1:50.45 2015 Carlton Orange, Memphis U. Name Year School Finals =============================================================== Finals 1 Grayson, Eugene 12 Glenpool 1:51.49 55.266 (55.266) 1:51.488 (56.222) 2 Fraizer, Matt 11 Dowling Catholic 1:52.28 55.456 (55.456) 1:52.276 (56.820) 3 Krashevsky, Tim 11 Vernon Hills 1:53.62 56.201 (56.201) 1:53.619 (57.418) 4 Staines, Thomas 12 Cheyenne Mountain 1:53.70 55.574 (55.574) 1:53.692 (58.119) 5 Powell, Andrew 12 Brentwood Academy 1:54.31 55.686 (55.686) 1:54.302 (58.616) 6 Cable, Joshua 10 Rochester 1:54.85 55.963 (55.963) 1:54.850 (58.887) 7 Quinn, Daylan 12 M.V.-B.T. Liberty 1:54.95 56.467 (56.467) 1:54.949 (58.482) 8 Reed, Joseph 11 De Smet 1:56.84 58.139 (58.139) 1:56.831 (58.693) 9 Perkins, Austin 11 Fort Zumwalt East 1:56.84 58.311 (58.311) 1:56.834 (58.524) 10 Shue, Franklin 10 Millard West 1:58.62 57.270 (57.270) 1:58.614 (1:01.345)
Event 8 Girls 1 Mile Run BRR ================================================================ Sponsor: Big River Running High School Girls 1 Mile Championship Meet: M 4:46.67 2014 Stephanie Jenks, Linn-Marr 15' Champion: 4:47.82 2015 Stephanie Jenks, Linn-Marr Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Logue, Cailie 10 Girard 4:46.89 1:12.598 (1:12.598) 2:26.507 (1:13.910) 3:39.170 (1:12.663) 4:46.887 (1:07.717) 2 West, Anna 12 Lafayette 4:46.92 1:12.792 (1:12.792) 2:26.446 (1:13.654) 3:39.137 (1:12.691) 4:46.912 (1:07.776) 3 Noah, Julia 12 Urbandale 4:49.60 1:12.553 (1:12.553) 2:26.904 (1:14.351) 3:38.883 (1:11.980) 4:49.599 (1:10.716) 4 Prescott, Elyse 12 Urbandale 4:49.68 1:12.951 (1:12.951) 2:26.647 (1:13.696) 3:38.679 (1:12.033) 4:49.676 (1:10.997) 5 Jenks, Stephanie 12 Linn Mar 4:50.61 1:12.084 (1:12.084) 2:26.440 (1:14.356) 3:39.095 (1:12.655) 4:50.602 (1:11.507) 6 Lee, Erin 12 York NE 4:51.29 1:13.580 (1:13.580) 2:27.332 (1:13.753) 3:41.689 (1:14.357) 4:51.282 (1:09.594) 7 Nicholson, Sarah 12 Lafayette 4:53.34 1:12.785 (1:12.785) 2:27.178 (1:14.394) 3:41.713 (1:14.535) 4:53.335 (1:11.622) 8 Mooney, Megan 12 Horizon 4:53.73 1:13.039 (1:13.039) 2:27.171 (1:14.132) 3:41.243 (1:14.073) 4:53.724 (1:12.481) 9 Ripslinger, Joy 11 Davenport 4:54.11 1:13.156 (1:13.156) 2:27.014 (1:13.859) 3:40.178 (1:13.165) 4:54.103 (1:13.925) 10 Jerman, Mia 12 Ste. Genevieve 4:55.92 1:13.398 (1:13.398) 2:27.510 (1:14.112) 3:41.964 (1:14.455) 4:55.914 (1:13.950) 11 Venters, Emily 11 Lawrence Free St. 4:56.58 1:13.302 (1:13.302) 2:27.486 (1:14.184) 3:42.293 (1:14.808) 4:56.578 (1:14.285) 12 Reed, Lexi 12 D'Evelyn 4:59.10 1:13.027 (1:13.027) 2:29.462 (1:16.435) 3:44.917 (1:15.455) 4:59.099 (1:14.183) 13 Mazzei, Adrena 11 Berryhill 4:59.43 1:12.325 (1:12.325) 2:27.163 (1:14.839) 3:42.623 (1:15.460) 4:59.430 (1:16.807) 14 Pendergast, Judy 12 Naperville North 5:03.91 1:12.711 (1:12.711) 2:26.717 (1:14.007) 3:41.792 (1:15.075) 5:03.902 (1:22.110) 15 Wiggins, Ruth 12 Briarcrest 5:05.83 1:12.347 (1:12.347) 2:26.739 (1:14.393) 3:42.227 (1:15.488) 5:05.830 (1:23.604) -- Smith, Erin 11 Nerinx Hall DNF 1:11.595 (1:11.595)
Event 30 Girls 1500 Meter Run Split BRR ======================================================================== Meet: M 4:28.30 2014 Stephanie Jenks Name Year School Seed Finals ======================================================================== Finals 1 Logue, Cailie 10 Girard 4:44.08 4:29.05 2 Jenks, Stephanie 12 Linn Mar 4:49.00 4:29.28 3 Prescott, Elyse 12 Urbandale 4:53.50 4:29.37 4 West, Anna 12 Lafayette 4:45.61 4:29.49 5 Noah, Julia 12 Urbandale 4:51.40 4:29.82 6 Lee, Erin 12 York NE 4:56.24 4:32.11 7 Ripslinger, Joy 11 Davenport 4:33.63 8 Mooney, Megan 12 Horizon 4:51.60 4:33.94 9 Nicholson, Sarah 12 Lafayette 4:51.47 4:34.05 10 Jerman, Mia 12 Ste. Genevieve 4:57.08 4:36.16 11 Venters, Emily 11 Lawrence Free St. 4:56.34 4:36.80 12 Mazzei, Adrena 11 Berryhill 4:56.06 4:38.79 13 Reed, Lexi 12 D'Evelyn 4:52.10 4:40.02 14 Pendergast, Judy 12 Naperville North 4:51.09 4:40.67 15 Wiggins, Ruth 12 Briarcrest 4:54.38 4:42.77 -- Smith, Erin 11 Nerinx Hall DNF
Event 19 Girls 1600 Meter Run Split BRR ========================================================================= Meet: M 4:46.15 2015 Stephanie Jenks Name Year School Seed Finals ========================================================================= Finals 1 Logue, Cailie 10 Girard 4:44.08 4:45.33 1:10.906 (1:10.906) 2:24.761 (1:13.855) 3:37.514 (1:12.754) 4:45.330 (1:07.816) 2 West, Anna 12 Lafayette 4:45.61 4:45.49 1:11.076 (1:11.076) 2:24.688 (1:13.612) 3:37.459 (1:12.771) 4:45.481 (1:08.022) 3 Prescott, Elyse 12 Urbandale 4:53.50 4:47.82 1:11.246 (1:11.246) 2:24.869 (1:13.624) 3:37.045 (1:12.176) 4:47.818 (1:10.774) 4 Noah, Julia 12 Urbandale 4:51.40 4:47.83 1:10.837 (1:10.837) 2:25.132 (1:14.295) 3:37.231 (1:12.099) 4:47.829 (1:10.599) 5 Jenks, Stephanie 12 Linn Mar 4:49.00 4:48.50 1:10.366 (1:10.366) 2:24.666 (1:14.301) 3:37.384 (1:12.718) 4:48.499 (1:11.115) 6 Lee, Erin 12 York NE 4:56.24 4:49.49 1:11.836 (1:11.836) 2:25.555 (1:13.720) 3:40.001 (1:14.446) 4:49.486 (1:09.485) 7 Nicholson, Sarah 12 Lafayette 4:51.47 4:51.49 1:11.321 (1:11.321) 2:25.421 (1:14.100) 3:39.972 (1:14.552) 4:51.486 (1:11.515) 8 Mooney, Megan 12 Horizon 4:51.60 4:51.87 1:11.281 (1:11.281) 2:25.456 (1:14.175) 3:39.501 (1:14.045) 4:51.868 (1:12.368) 9 Ripslinger, Joy 11 Davenport 4:52.35 1:11.387 (1:11.387) 2:25.241 (1:13.855) 3:38.443 (1:13.202) 4:52.346 (1:13.903) 10 Jerman, Mia 12 Ste. Genevieve 4:57.08 4:54.22 1:11.651 (1:11.651) 2:25.761 (1:14.111) 3:40.203 (1:14.442) 4:54.214 (1:14.011) 11 Venters, Emily 11 Lawrence Free St. 4:56.34 4:54.82 1:11.570 (1:11.570) 2:25.721 (1:14.152) 3:40.521 (1:14.800) 4:54.816 (1:14.295) 12 Reed, Lexi 12 D'Evelyn 4:52.10 4:57.51 1:11.102 (1:11.102) 2:27.700 (1:16.598) 3:43.102 (1:15.403) 4:57.502 (1:14.400) 13 Mazzei, Adrena 11 Berryhill 4:56.06 4:57.59 1:10.611 (1:10.611) 2:25.463 (1:14.853) 3:40.831 (1:15.369) 4:57.588 (1:16.757) 14 Pendergast, Judy 12 Naperville North 4:51.09 5:01.65 1:10.971 (1:10.971) 2:24.933 (1:13.963) 3:39.936 (1:15.004) 5:01.650 (1:21.714) 15 Wiggins, Ruth 12 Briarcrest 4:54.38 5:03.79 1:10.666 (1:10.666) 2:24.946 (1:14.281) 3:40.324 (1:15.378) 5:03.790 (1:23.466) -- Smith, Erin 11 Nerinx Hall DNF 1:09.781 (1:09.781)
Event 9 Women 800 Meter Run SLIR ================================================================ Sponsor: St. Louis Injury and Rehab Womens 800 Meter Run Standard 8 Lanes - #1 and #9 Share Lane 1 #2 and #10 Share Lane 2 Meet: M 2:00.99 2015 LaTavia Thomas, N.J.N.Y.T.C 15' Champion: 2:00.99 2015 LaTavia Thomas, N.J.N.Y.-T. Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Leinert, Shannon UN Brooks/Speed 2:03.19 59.251 (59.251) 2:03.182 (1:03.931) 2 Butterworth, Lyndsey UN Canada 2:03.65 59.857 (59.857) 2:03.645 (1:03.788) 3 Crofts, Helen UN Canada 2:03.83 59.024 (59.024) 2:03.830 (1:04.807) 4 Wallace, Lea UN Nike 2:04.18 59.213 (59.213) 2:04.178 (1:04.965) 5 Farley, Abby UN Bull City 2:04.21 59.741 (59.741) 2:04.208 (1:04.467) 6 Adams, Whitney UN Unattached 2:04.43 59.356 (59.356) 2:04.421 (1:05.065) 7 Malasarte, Megan UN Brooks Beasts 2:04.89 58.005 (58.005) 2:04.882 (1:06.877) 8 Tracy, Rebecca UN Oiselle 2:04.99 59.590 (59.590) 2:04.985 (1:05.395) 9 Thomas, LaTavia UN N.J.N.Y. Track Club 2:05.49 58.590 (58.590) 2:05.485 (1:06.895) -- Dalzell, Dorie UN Unattached DNF 57.610 (57.610)
Event 10 Boys 1 Mile Run BRR ================================================================ Sponsor: Big River Running High School Boys 1 Mile Championship Meet: M 4:05.98 2014 Spencer Haik 15' Champion: 4:09.47 2015 Bryce Richards, Mundelein Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Davis, Jon 12 Oakwood 4:05.29 1:04.666 (1:04.666) 2:06.599 (1:01.934) 3:07.373 (1:00.774) 4:05.284 (57.911) 2 Schweizer, Ryan 12 Dowling Catholic 4:07.55 1:04.568 (1:04.568) 2:06.747 (1:02.180) 3:07.570 (1:00.823) 4:07.541 (59.971) 3 Aho, Jack 11 Grayslake Central 4:08.79 1:05.178 (1:05.178) 2:06.850 (1:01.672) 3:09.534 (1:02.684) 4:08.784 (59.250) 4 Smith, Brody 12 Cody 4:09.21 1:04.139 (1:04.139) 2:06.594 (1:02.456) 3:08.012 (1:01.418) 4:09.201 (1:01.190) 5 Lundy, Conor 12 Fordham Prep 4:09.64 1:04.075 (1:04.075) 2:06.107 (1:02.032) 3:04.929 (58.823) 4:09.634 (1:04.705) 6 Knudsen, Soren 11 Minooka 4:10.17 1:05.245 (1:05.245) 2:07.838 (1:02.593) 3:10.101 (1:02.264) 4:10.163 (1:00.062) 7 Pittman, Frank 12 Marist School 4:11.16 1:04.367 (1:04.367) 2:06.832 (1:02.465) 3:08.683 (1:01.851) 4:11.157 (1:02.474) 8 Donley, Ethan 12 Lawrence Free St. 4:11.62 1:04.963 (1:04.963) 2:07.429 (1:02.467) 3:10.700 (1:03.271) 4:11.613 (1:00.913) 9 Warren, Heath 12 Springfield 4:11.82 1:03.903 (1:03.903) 2:06.238 (1:02.335) 3:08.869 (1:02.632) 4:11.811 (1:02.942) 10 Meyrer, Devin 12 Lafayette 4:12.29 1:04.768 (1:04.768) 2:07.139 (1:02.371) 3:09.594 (1:02.456) 4:12.284 (1:02.690) 11 Landon, Cory 12 Carlinville 4:12.42 1:04.458 (1:04.458) 2:07.005 (1:02.548) 3:09.305 (1:02.300) 4:12.414 (1:03.109) 12 True, Kyler 11 Olpe 4:12.54 1:04.728 (1:04.728) 2:07.148 (1:02.420) 3:10.637 (1:03.489) 4:12.536 (1:01.899) 13 Davidson, Dustan 12 S.L.U.H. 4:13.55 1:04.820 (1:04.820) 2:06.389 (1:01.569) 3:07.590 (1:01.201) 4:13.542 (1:05.953) 14 Haines, Alec 12 Lafayette 4:14.01 1:04.646 (1:04.646) 2:07.745 (1:03.099) 3:08.939 (1:01.194) 4:14.005 (1:05.067) -- Matteucci, Nicky 12 Parkway South DNF 1:03.599 (1:03.599)
Event 32 Boys 1500 Meter Run Split BRR ======================================================================== Meet: M 3:49.90 2014 Spencer Haik Name Year School Seed Finals ======================================================================== Finals 1 Davis, Jon 12 Oakwood 4:05.81 3:50.07 2 Schweizer, Ryan 12 Dowling Catholic 4:12.65 3:50.40 3 Lundy, Conor 12 Fordham Prep 4:08.25 3:50.71 4 Smith, Brody 12 Cody 4:05.80 3:51.37 5 Aho, Jack 11 Grayslake Central 4:12.27 3:52.65 6 Knudsen, Soren 11 Minooka 4:15.90 3:53.23 7 Pittman, Frank 12 Marist School 4:08.39 3:54.32 8 Warren, Heath 12 Springfield 4:15.32 3:54.36 9 Davidson, Dustan 12 S.L.U.H. 4:11.09 3:54.81 10 Meyrer, Devin 12 Lafayette 4:11.85 3:54.99 11 Landon, Cory 12 Carlinville 4:16.37 3:55.02 12 Donley, Ethan 12 Lawrence Free St. 4:15.64 3:55.11 13 True, Kyler 11 Olpe 4:14.17 3:55.30 14 Haines, Alec 12 Lafayette 4:12.22 3:55.92 -- Matteucci, Nicky 12 Parkway S. DNF
Event 21 Boys 1600 Meter Run Split BRR ========================================================================= Meet: M 4:08.00 2015 Thomas Pollard Name Year School Seed Finals ========================================================================= Finals 1 Davis, Jon 12 Oakwood 4:05.81 4:03.97 1:03.278 (1:03.278) 2:05.121 (1:01.844) 3:05.890 (1:00.770) 4:03.967 (58.077) 2 Schweizer, Ryan 12 Dowling Catholic 4:12.65 4:05.83 1:03.099 (1:03.099) 2:05.223 (1:02.125) 3:06.138 (1:00.915) 4:05.830 (59.692) 3 Aho, Jack 11 Grayslake Central 4:12.27 4:07.39 1:03.699 (1:03.699) 2:06.281 (1:02.583) 3:08.071 (1:01.790) 4:07.390 (59.319) 4 Smith, Brody 12 Cody 4:05.80 4:07.48 1:02.712 (1:02.712) 2:05.062 (1:02.350) 3:06.572 (1:01.510) 4:07.480 (1:00.909) 5 Lundy, Conor 12 Fordham Prep 4:08.25 4:07.83 1:02.600 (1:02.600) 2:04.713 (1:02.113) 3:03.507 (58.795) 4:07.825 (1:04.318) 6 Knudsen, Soren 11 Minooka 4:15.90 4:08.70 1:03.755 (1:03.755) 2:06.365 (1:02.610) 3:08.629 (1:02.264) 4:08.692 (1:00.064) 7 Pittman, Frank 12 Marist School 4:08.39 4:09.64 1:02.970 (1:02.970) 2:05.294 (1:02.324) 3:07.218 (1:01.925) 4:09.634 (1:02.416) 8 Donley, Ethan 12 Lawrence Free St. 4:15.64 4:10.11 1:03.522 (1:03.522) 2:05.993 (1:02.471) 3:09.165 (1:03.172) 4:10.110 (1:00.946) 9 Warren, Heath 12 Springfield 4:15.32 4:10.17 1:02.478 (1:02.478) 2:04.726 (1:02.249) 3:07.336 (1:02.610) 4:10.166 (1:02.830) 10 Meyrer, Devin 12 Lafayette 4:11.85 4:10.64 1:03.249 (1:03.249) 2:05.670 (1:02.421) 3:08.045 (1:02.375) 4:10.637 (1:02.593) 11 Landon, Cory 12 Carlinville 4:16.37 4:10.81 1:03.015 (1:03.015) 2:05.455 (1:02.440) 3:07.842 (1:02.388) 4:10.806 (1:02.965) 12 True, Kyler 11 Olpe 4:14.17 4:10.99 1:03.253 (1:03.253) 2:05.685 (1:02.432) 3:09.176 (1:03.492) 4:10.981 (1:01.805) 13 Davidson, Dustan 12 S.L.U.H. 4:11.09 4:11.75 1:02.157 (1:02.157) 2:04.957 (1:02.801) 3:06.105 (1:01.149) 4:11.750 (1:05.645) 14 Haines, Alec 12 Lafayette 4:12.22 4:12.24 1:03.213 (1:03.213) 2:05.389 (1:02.176) 3:07.408 (1:02.020) 4:12.234 (1:04.826) -- Matteucci, Nicky 12 Parkway S. DNF 1:03.395 (1:03.395)
Event 11 Men 1 Mile Run SLTC ================================================================ Sponsor: Saint Louis Track Club Men's Mile Run Meet: M 3:54.27 2014 Jordan McNamara, Nike O.T.C 15' Champion: 3:58.81 2015 Jordan McNamara, Nike O.T.C Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 McNamara, Jordan UN Nike O.T.C. Elite 3:56.39 58.798 (58.798) 1:59.385 (1:00.588) 2:59.857 (1:00.472) 3:56.384 (56.528) 2 Legesse, Frezer UN Under Armour 3:57.24 59.531 (59.531) 1:59.602 (1:00.071) 3:00.055 (1:00.454) 3:57.239 (57.185) 3 Soratos, Christian UN Adidas 3:57.39 59.352 (59.352) 2:00.024 (1:00.672) 3:00.284 (1:00.261) 3:57.383 (57.099) 4 Burkstrand, Travis UN Brooks 4:02.50 59.069 (59.069) 2:00.284 (1:01.216) 3:01.952 (1:01.668) 4:02.496 (1:00.544) 5 Happe, Nick UN Speed Factor 4:02.62 59.712 (59.712) 1:59.950 (1:00.238) 3:01.183 (1:01.234) 4:02.618 (1:01.435) 6 Sebhat, Aron UN Unattached1 4:05.21 1:01.453 (1:01.453) 2:03.750 (1:02.297) 3:05.265 (1:01.516) 4:05.207 (59.942) 7 Escher, Paul UN Unattached2 4:11.31 1:01.259 (1:01.259) 2:03.955 (1:02.696) 3:05.938 (1:01.984) 4:11.306 (1:05.368) 8 Schmitz, Tommy UN Speed Factor 4:11.70 59.770 (59.770) 2:00.862 (1:01.093) 3:03.881 (1:03.019) 4:11.696 (1:07.815) 9 Hurysz, Jake UN Unattached3 4:16.19 1:00.550 (1:00.550) 2:02.932 (1:02.383) 3:08.609 (1:05.678) 4:16.185 (1:07.576) 10 Benson, Doug UN Team Run Eugene 4:16.71 1:01.660 (1:01.660) 2:04.544 (1:02.884) 3:10.058 (1:05.515) 4:16.701 (1:06.643) -- Waterman, Jake UN Unattached4 DNF 58.498 (58.498) 1:59.215 (1:00.718)
Event 33 Men 1500 Meter Run Split SLTC ======================================================================== Meet: M 3:38.85 2014 Jordan McNamara Name Year School Seed Finals ======================================================================== Finals 1 McNamara, Jordan UN Nike Otc Elite 3:52.42 3:41.96 2 Legesse, Frezer UN Under Armour 3:58.95 3:42.21 3 Soratos, Christian UN Adidas 3:55.27 3:42.49 4 Happe, Nick UN Speed Factor 3:58.73 3:45.59 5 Burkstrand, Travis UN Brooks 3:59.69 3:46.48 6 Sebhat, Aron UN Unattached1 4:01.00 3:48.62 7 Schmitz, Tommy UN Speed Factor 3:56.45 3:52.48 8 Escher, Paul UN Unattached2 4:01.00 3:53.53 9 Hurysz, Jake UN Unattached3 3:58.13 3:57.11 10 Benson, Doug UN Team Run Eugene 4:01.00 3:58.44 -- Waterman, Jake UN Unattached4 DNF
Event 22 Men 1600 Meter Run Split SLTC ========================================================================= Meet: M 4:27.41 2015 Jordan McNamara Name Year School Seed Finals ========================================================================= Finals 1 McNamara, Jordan UN Nike Otc Elite 3:52.42 3:55.02 57.407 (57.407) 1:57.974 (1:00.568) 2:58.445 (1:00.471) 3:55.016 (56.571) 2 Legesse, Frezer UN Under Armour 3:58.95 3:55.86 58.121 (58.121) 1:58.183 (1:00.063) 2:58.651 (1:00.468) 3:55.857 (57.206) 3 Soratos, Christian UN Adidas 3:55.27 3:55.99 57.963 (57.963) 1:58.624 (1:00.661) 2:58.865 (1:00.241) 3:55.981 (57.116) 4 Happe, Nick UN Speed Factor 3:58.73 4:01.01 58.300 (58.300) 1:58.491 (1:00.191) 2:59.761 (1:01.270) 4:01.007 (1:01.246) 5 Burkstrand, Travis UN Brooks 3:59.69 4:01.11 57.705 (57.705) 1:58.853 (1:01.149) 3:00.509 (1:01.656) 4:01.104 (1:00.595) 6 Sebhat, Aron UN Unattached1 4:01.00 4:03.66 59.988 (59.988) 2:02.287 (1:02.300) 3:03.817 (1:01.530) 4:03.657 (59.840) 7 Escher, Paul UN Unattached2 4:01.00 4:09.53 59.819 (59.819) 2:02.482 (1:02.663) 3:04.465 (1:01.984) 4:09.526 (1:05.061) 8 Schmitz, Tommy UN Speed Factor 3:56.45 4:09.89 58.381 (58.381) 1:59.437 (1:01.056) 3:02.359 (1:02.923) 4:09.888 (1:07.530) 9 Hurysz, Jake UN Unattached3 3:58.13 4:14.31 59.184 (59.184) 2:01.381 (1:02.197) 3:07.038 (1:05.658) 4:14.303 (1:07.265) 10 Benson, Doug UN Team Run Eugene 4:01.00 4:14.88 1:00.217 (1:00.217) 2:03.065 (1:02.849) 3:08.518 (1:05.454) 4:14.873 (1:06.355) -- Waterman, Jake UN Unattached4 DNF 57.057 (57.057) 1:57.410 (1:00.354)
Like·Comment·Share·E-mail·5437 views
History for HOKA Festival of Miles
Show 13 more
|